Питання та відповіді

1. Якщо я хочу вступити до училища, як це зробити? Є якийсь алгоритм?

Спочатку потрібно визначитися з професією, яку хочете здобути. З’ясувати умови вступу до закладу, термін прийому заяв, наявність конкурсних випробувань, які документи треба подавати для вступу тощо. Ці відповіді є у правилах прийому.

У визначений період треба подати документи до приймальної комісії та скласти вступні іспити. Після цього директор має видати наказ про зарахування. Якщо вас не було включено до списку зарахованих, документи мають повернути не пізніше 5 днів із дня виданого наказу.

2. Навчання в училищі безкоштовне?

Для училища надаються місця регіонального замовлення, на яких учні навчаються безоплатно.

Інші місця, які йдуть понад регіональне замовлення, оплачуються коштом фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом). Як правило, це професії із завищеним попитом, приміром, майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів. За такими професіями у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Ті вступники, які не потрапляють на місця регіонального замовлення, можуть вступати на навчання за контрактом.

3. Коли починається прийом документів для вступу в училище і коли закінчується?

Училище самостійно визначає конкретні терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів перегляньте Правила прийому на конкретний рік. Зазвичай терміни прийому з 01.06. по 20.08. поточного року.

4. Яку кваліфікацію я отримаю після закінчення навчання (що буде написано у дипломі)?

Після закінчення училища учень отримує диплом “кваліфікованого робітника” чи “молодшого спеціаліста” . У ньому обов’язково зазначається професія, яку отримав випускник.

5. Чи буду я отримувати стипендію, якщо вступлю за регіональним замовленням?

Так, будете. Стипендію мають право отримувати учні денної форми навчання, які навчаються за регіональним замовленням. Якщо ви можете отримувати і академічну, і соціальну стипендію, вам виплачуватиметься одна стипендія найбільшого розміру.

6. Чи зобов’язує мене навчання за регіональним замовленням до відпрацювання на підприємствах області?

Законодавством не встановлено обов’язку відпрацювання випускників, які навчались за регіональним замовленням. Проте такі зобов’язання можливі відповідно до угод між керівництвом закладу, роботодавцем (організацією, підприємством, установою) та вступником (учнем). У такому випадку випускник зобов’язується відпрацювати певний термін, про що має зазначатися у договорі.

7. Для мене як для вступника є різниця у типі закладу, куди я вступаю?

Так, має. Випускники Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки можуть отримати, зокрема, диплом молодшого спеціаліста.

Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника.

8. Чи потрібен у разі вступу після 9-го класу паспорт?

Так, це має бути  ID-картка чи паспорт у вигляді книжечки.

9. Які документи треба подати?

У Правилах прийому до училища визначений перелік документів, які учень має подати обов’язково.

Так, вступники мають обов’язково подати:

  • документ про освіту (оригінал) за умови вступу на денну форму навчання;
  • медичну довідку за формою, установленою чинним законодавством;
  • 6 фотокарток розміром 3х4 см;
  • копії документів, що дають право на пільги для вступу в навчальний заклад (за наявності).

Особисто подається документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт/ID- картка,  військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження – для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, який засвідчує особу і громадянство).

Якщо ви хоче отримати диплом молодшого спеціаліста, навчаючись у вищому професійному училищі або ліцеї, під час вступу подається документ про присвоєння ОКР кваліфікованого робітника та свідоцтво/атестат про здобуття повної загальної середньої освіти.

Особи, які направляються на навчання підприємствами, установами або організаціями, додають до заяви про вступ відповідний документ.

10. Чи треба здавати ЗНО для вступу?

Ні, не треба. Вступ проводиться на підставі документів про базову чи повну загальну середню освіту. Проте якщо ви вирішите вступати на навчання на вищий рівні професійної освіти (рівень молодшого спеціаліста), для вступу необхідно подавати сертифікати ЗНО з двох предметів.

11. Чи потрібно здавати ЗНО під час навчання в училищі? Чи можна отримати диплом, взагалі не складаючи ЗНО?

Навчатися в училищі можна на початковому, базовому та вищому рівні.

Якщо ви обрали навчання на початковому рівні і опановує технологічно прості професії, що не вимагають повної загальної середньої освіти, він не здає ЗНО та не отримує повної загальної середньої освіти. Завершивши освіту, він отримає лише свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації.

Якщо ж ви хочете навчатися на вищому рівні профосвіти або отримати повну загальну середню освіту паралельно з навчанням на базовому рівні профосвіти – треба здавати ЗНО. Зазвичай, проходження державної підсумкової атестації у формі ЗНО припадає на 3-й рік навчання.

12. Чи можна після училища вступити у виш одразу на 2-й (або 3-й) курс? Для цього потрібно буде здавати ЗНО?

Так, така можливість є. Але звертаємо увагу на те, що це можливо для учнів, які навчалися на вищому рівні профосвіти і здобули рівень молодшого спеціаліста. Вони також повинні мати повну загальну середню освіту, яку можна отримати у закладі професійної освіти паралельно із професійною кваліфікацією, а отже і здавати ЗНО. У такому випадку вони отримують можливість вступати до Вишів на освітні програми зі скороченим терміном навчання.

13. Які є переваги навчання у Чернівецькому вищому професійному училищі радіоелектроніки?

– здебільшого навчання відбувається за рахунок коштів регіонального бюджету;
– безкоштовне проживання у гуртожитку;
– стипендія та оплата праці під час виробничої практики/виробничого навчання;
– учні пільгових категорій забезпечуються безкоштовним харчуванням та іншими пільгами, передбаченими законодавством.

14. Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У нас є можливість здобути повну загальну середню  освіту.

Якщо ви вступили після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3 років ви опановуєте програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Є можливість послідовно здобути 2-3 професії.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти здачею державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

15. Скільки років вивчають шкільні предмети, а скільки профільні?

Загальноосвітні предмети та профільні вивчаються паралельно упродовж 3-х років. Завершується навчання блоком виробничої практики (3-4 місяці). ЗНО здається у загальновизначені терміни.

16. Якщо я випускник інклюзивного класу і маю особливі освітні потреби, чи можу я навчатися в  училищі?

Так, училище має право формувати спеціальні групи для осіб із особливими освітніми потребами та забезпечувати інклюзивне навчання. Але обов’язковою умовою є наявність медичного висновку про можливість здобуття саме обраної робітничої професії, оскільки багато із них мають специфічні вимоги.

Учні, що навчаються в спеціальних  групах, мають можливість здобувати кваліфікації за подовженим терміном навчання, а освітні програми включають спеціальні оздоровчо-корегуючі компоненти.

17. Які професії для хлопців, а які для дівчат?

Такі поняття, як «чоловічі» й «жіночі» професії, популярні чи непопулярні професії – відносні. Умови навчання є однаково зручними як для хлопців, так і для дівчат. У нашому закладі і хлопці і дівчата можуть навчатися за будь-якою професією. Обираючи фах, ураховуйте останні тенденції та перспективи розвитку ринку праці, намагайтеся отримати максимум інформації щодо майбутньої професії, скористайтеся комп’ютерною професійною діагностикою, що допоможе зробити правильний вибір, і найважливіше – прислухайтеся до свого серця, воно підкаже шлях. Найпрестижнішим у XXI столітті, як і в XX, буде професіоналізм у будь-якій справі, незалежно від статі.

18. Чи є вікові обмеження для вступу? Як відбувається навчання дорослого населення?

Для вступу до училища немає жодних вікових обмежень. Розпочати навчання, щоб отримати окрему професію або часткову кваліфікацію, можна у будь-якому віці. Важливо, що доросле населення може навчатися за індивідуальною програмою без відриву від основної роботи.